Wsparcie dla rodziców

Sprawdziliśmy, że szczerość, otwarty umysł i dociekliwość, to najlepszy sposób radzenia sobie z ubytkiem słuchu w rodzinie. Nie bój się prosić o pomoc - pytaj audiologów, lekarzy, protetyków słuchu, nauczycieli i innych rodziców o informacje i wskazówki.

Nie jesteś sam 

Nie jesteś jedynym rodzicem dziecka niedosłyszącego

Wielu innych rodziców jest w podobnej sytuacji i ma podobne doświadczenia. Mogą Cię zainspirować i zmotywować lub po prostu wysłuchać. Poszukaj w Internecie forów dyskusyjnych, lokalnych społeczności. Rozmowy z innymi rodzicami dzieci niedosłyszących mogą być bardzo pomocne, zwłaszcza gdy szukasz konkretnych informacji, sprawdzonych rozwiązań i zastanawiasz się, w jaki sposób możesz wspierać swoje dziecko. Pamiętaj, że dla Twojego dziecka kontakt z niedosłyszącymi rówieśnikami również niosą wiele korzyści. 

Dołącz do naszej społeczności na Facebooku

Zaangażuj rodzeństwo i dziadków

Badania pokazały, że większość dzieci z ubytkiem słuchu rodzi się w rodzinach, w których niedosłuch nie występuje wcale lub u nielicznych krewnych. Zarówno dziadkowie jak i rodzeństwo muszą nauczyć się właściwie komunikować z dzieckiem.

Dowiedz się więcej

questions-to-ask

Pytania do protetyka słuchu

Twoje dziecko będzie wielokrotnie odwiedzać gabinet protetyczny. wykorzystaj ten czas, by zadać audioprotetykowi pytania. Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi.

Gdy Twoje dziecko opanuje język, pozwól mu podczas wizyty powiedzieć o jego potrzebach, pragnieniach, doświadczeniach. Dziecko samo dobrze wie, co czuje. Jeśli damy mu możliwość uczestnictwa w wyborze aparatów słuchowych, będzie chętniej nosiło aparaty.

  • Które dźwięki moje dziecko słyszy? Czy to się zmieni, pogorszy?

  • Czy moje dziecko nauczy się mówić?

  • Jak długo moje dziecko będzie musiało nosić aparaty słuchowe?

  • Czy moje dziecko będzie mogło chodzić do zwykłej szkoły?

  • Moje dziecko czasami bardzo silnie reaguje. Czy to z powodu ubytku słuchu, czy to stan przejściowy?

  • Jak często moje dziecko powinno mieć badany słuch?

  • Czy i gdzie mogę uzyskać wsparcie finansowe przy zakupie aparatów?

  • Co zrobić, jeśli dziecko zagubi aparaty słuchowe?

  • Jak współpracować z nauczycielami w szkole czy instruktorami na zajęciach sportowych? Czego mogę od nich wymagać i czego ino mogą oczekiwać z mojej strony? 

  • Mam wrażenie, że moje dziecko jest teraz bardzo wycofane - czy ten stan może mieć coś wspólnego z ubytkiem słuchu?

Techniki komunikacji

Zapytaj protetyka słuchu, czy któreś z tych technik lub terapii sprawdzą się w Waszym przypadku.

Czytanie z ruchu warg
Usta pokazują artykulację słów, np. "marzy" - "plaży". Dlatego czytanie z ruchu warg jest ważne, zwłaszcza dla dzieci niedosłyszących, które czasami muszą widzieć, jak wymawiasz słowa, by w pełni rozumieć. W ten własnie sposób czytanie z ruchu warg wspiera mowę. 

Zajęcia logopedyczne
Ubytek słuchu może utrudniać slyszenie subtelnych róznic w dźwiękach mowy, niezbędnych do precyzyjnego wymawiania głosek (np. "sz" i "s"). Wielu dźwięków nie da się odróżnić wyłącznie na podstawie czytanie z ruchu warg. logopeda może pomóc dziecku skutecznie się komunikować.

Wyraźna mowa
Ta metoda to sposób mówienia, który pomaga osobom niedosłyszącym rozumieć. Łatwo się jej nauczyć i używać. Polega na dokładnym wymawianiu każdego słowa i zdania - bez "połykania" końcówek.

Fonogesty
To technika uzupełniająca język mówiony. Najpierw uczymy się, w którym miejscu w narządzie mowy formowane są poszczególne dźwięki, potem - jak powiązać te dźwięki z konkretnymi znakami. Dzięki specjalnemu szkoleniu cała rodzina może opanować tę metodę i pomóc dziecku rozwijać mowę i język. 

Język migowy
Dzieci z głębokim lub całkowitym ubytkiem słuchu często używają języka migowego, dodatkowo posługując się znakami słuchowymi i wizualnymi. Dzieci, u których występuje głęboki ubytek słuchu, mogą czasami nauczyć się "migać" i jednocześnie mówić. Jeżeli zdecydujesz się na naukę języka migowego, cała rodzina powinna się zaangażować. 

Sprawdź nasze 3 zasady wyraźnego komunikowania się

Pobierz strategie komunikowania się


Polecane strony internetowe

Tu znajdziesz listę polecanych stron internetowych (w języku angielskim):


Ty lub ktoś z bliskich ma ubytek słuchu? Może już masz aparaty słuchowe? Zamów naszego newslettera i otrzymuj wskazówki, informacje oraz nowości o produktach.

Zarejestruj się do naszego newslettera

  • Słuch

    Czy wiesz, że słuch to nasz jedyny zmysł, który nigdy nie zasypia?

  • Łączenie z innymi urządzeniami

    Jak połączyć aparaty słuchowe do innych urządzeń, takich jak telewizor korzystając z systemu ConnectLine.

  • Pomoc

    Znajdź filmy instruktażowe, jak korzystać ze wszystkich aparatów słuchowych i akcesoriów Oticon.

  • Znajdź protetyka słuchu

    Audioprotetyk zbada Twój słuch i doradzi odpowiednie postępowanie.