Chroń swój słuch

Ubytek słuchu spowodowany hałasem powstaje, gdy głośne dźwięki uszkadzają delikatne mechanizmy w uchu wewnętrznym. Wystrzał z broni palnej, głośna muzyka, fajerwerki - to kilka przykładów źródeł hałasów, które mogą poczynić nieodwracalne szkody.

Pamiętasz Quasimodo? Dzwony wielkości tych z Notre Dame sprawiłyby, że większość ludzi zaczęłaby gorączkowo szukać zatyczek do uszu. Ale nie tylko takie dźwięki, które słyszymy okazjonalnie uszkadzają słuch. Regularne narażenie na głośne dźwięki również jest przyczyną utraty słuchu. Gdy hałas przekracza określony poziom głośności, uszkadza włókna nerwu słuchowego, a takie zmiany są trwałe. 

Kiedy hałas staje się niebezpieczny? 

W praktyce niebezpieczne sytuacje możesz rozpoznać po tym, że:

  • musisz krzyczeć, żeby inni Cię usłyszeli ("przekrzyczeć" hałas),

  • hałas sprawia, że bolą Cię uszy lub słyszysz dzwonienie w uszach,

  • masz problem ze słyszeniem nawet kilka godzin po tym, gdy byłeś narażony na hałas.

To czy nasz słuch będzie narażony na uszkodzenie, zależy od natężenia oraz czasu oddziaływania dźwięków. Poziom natężenia dźwięku mierzymy w decybelach (dB), gdzie 0 to najcichszy dźwięk słyszany przez człowieka, a 180 odpowiada dźwiękowi startującej rakiety kosmicznej. Na co dzień spotykamy się z dźwiękami, których poziom natężenia wynosi od około 60 dB (rozmowa), poprzez poziom 90 dB (kosiarka do trawy), aż do około 115 dB (koncert rockowy). Dla porównania silnik startującego odrzutowca wytwarza dźwięk o natężeniu około 140 dB. Wielu ekspertów twierdzi, że długotrwała ekspozycja na dźwięki, których poziom głośności przekracza 85 dB, to poważne ryzyko uszkodzenia słuchu. Im dłużej jesteś narażony na głośne dźwięki i im bliżej źródła hałasu się znajdujesz, tym większe ryzyko uszkodzenia słuchu. 

 

Uszkodzenie słuchu
w młodym wieku

Ubytek słuchu spowodowany hałasem nie dotyczy wyłącznie dorosłych. Ostatnie badania wskazują na alarmujący wzrost tego problemu wśród nastolatków. Dowody sugerują, że głośne słuchanie muzyki - szczególnie przez słuchawki - może być głównym winowajcą. Szumy uszne powstają
w wyniku uszkodzenia nerwu słuchowego; stan ten jest często trwały
i nieodwracalny. Wielu pięćdziesięciolatków, których młodość upłynęła
w rytmie rock and rolla, teraz odczuwa skutki słuchania głośnej muzyki
w postaci ubytku słuchu lub szumów usznych. Na szczęście aparaty słuchowe
pozwalają coraz efektywniej radzić sobie z oboma problemami. A naukowcy
być może pewnego dnia znajdą skuteczny środek, który pozwoli zwalczać szumy uszne. 

Co zrobić, by uniknąć problemów?

Odpowiedź jest prosta: nie narażaj uszu na hałas. A jeżeli musisz chroń je - czy to używając zatyczek, czy profesjonalnych ochronników słuchu. Noś zatyczki lub ochronniki, kiedy pracujesz w wyjątkowo głośnym otoczeniu, kiedy idziesz na polowanie, kiedy jedziesz bardzo głośnym pojazdem... Ochronniki słuchu mają różne kształty i rozmiary, mogą być także wykonane na miarę. 

 Znajdź protetyka słuchu

  • W jaki sposób słyszymy?

    To mózg słyszy nie - uszy. Poznaj proces prawidłowego słyszenia.

  • Jak uzyskać pomoc?

    Co zrobić, jeśli przypuszczasz, że możesz mieć ubytek słuchu? Jak znaleźć odpowiednie rozwiązanie?

  • Szumy uszne

    Czym są szumy uszne, dlaczego niektórzy ich doświadczają i jak można łagodzić objawy?

  • Znajdź protetyka słuchu

    Audioprotetyk zbada Twój słuch i doradzi odpowiednie postępowanie.